všade dobre. Doma doma.

Autor: Domi Zúborová | 14.6.2015 o 22:39 | (upravené 15.6.2015 o 0:04) Karma článku: 3,75 | Prečítané:  220x

Po  smutnej smrti chlapíka, čo dal temer celý svoj majetok na to, aby našiel to, čo hľadal,  sa zistilo, že pod stromom v záhrade, ktorú ešte stále vlastnil, ale jednoducho na jej vlastníctvo zabudol, lebo viac myslel na to, čo nemá

sa čosi našlo.

***

Mám to šťastie - som stále v strehu, takže nie som celkom ľahostajná voči metaforám, symbolom, či tradíciam. 

Ponúkam zopár fotiek z minulej nedele, kedy sa v našej dedine konala slávnosť - Sviatok Kristovho tela a krvi. Rímskokatolícka cirkev považuje tento sviatok za jeden z najvýznamnejších. Zavedený bol v 13. storočí pápežom Urbanom IV., ktorý prejavoval obrovskú úctu k Ježišovmu telu a krvi. Niekoľko oslavných piesní na chválu obety napísal aj filozof, ktorého rímskokatolíci oslavujú ako svätca - Tomáš Akvinský. 

 

Každá omša predstavuje vďaku za prejav absolútnej a bezpodmienečnej lásky Boha voči svojmu Stvorenstvu - a to prostredníctvom dobrovoľnej (fyzickej) obety svojho syna. 

V mnohých obciach, či v mestách sa tento sviatok spája aj s netypickým obradom: mladé dievčatá rozsýpajú po uliciach kvety, po ktorých kráča kňaz s monštranciou - t.j. so symbolom Kristovho tela, miništranti, pomocníci a napokon zvyšný veriaci ľud. Na špeciálnych miestach sa nachádzajú malé oltáre, kde sa kňaz pristaví a krátko rozjíma. 

Úprimne, netuším, kedy sa tento sviatok v našej obci prvý raz objavil, ale pamätám si, že ako mladému dievčatku mi pripadal nesmierne romantický. Tešievala som sa naň, lebo v sobotu pred sviatkom si pomohla celá dedina: muži stavali konštrukcie, deti zháňali kvety, gazdinky stíhali vyparádiť ulice a šikovné aranžérky pripravovali kytice. Niekto napiekol koláče a priniesol ich ostatným. Taká sobota, plná spolupatričnosti. A vždy som obdivovala aj to, ako na druhý deň všetci šli na procesiu, upravení, čistí, malé deti, aj tí naši, čo už chodia s palicou. 

Chvíľu vieme byť pokorní, obdivujúci a spolu.

Dnes si dávam nedeľu. Takú pokojnú a hojnú, aj keď bez rezňov a slepačej polievky. Takú letnú...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Ficovo zdravotníctvo v časoch Bergama (píše Michal Havran)

Spomeňme si na katalóg plesní pre Pellegriniho a žoviálneho marxistu Paľka Pašku s vilou v parku.


Už ste čítali?