všade dobre. Doma doma.

Autor: Domi Zúborová | 14.6.2015 o 22:39 | (upravené 15.6.2015 o 0:04) Karma článku: 3,75 | Prečítané:  220x

Po  smutnej smrti chlapíka, čo dal temer celý svoj majetok na to, aby našiel to, čo hľadal,  sa zistilo, že pod stromom v záhrade, ktorú ešte stále vlastnil, ale jednoducho na jej vlastníctvo zabudol, lebo viac myslel na to, čo nemá

sa čosi našlo.

***

Mám to šťastie - som stále v strehu, takže nie som celkom ľahostajná voči metaforám, symbolom, či tradíciam. 

Ponúkam zopár fotiek z minulej nedele, kedy sa v našej dedine konala slávnosť - Sviatok Kristovho tela a krvi. Rímskokatolícka cirkev považuje tento sviatok za jeden z najvýznamnejších. Zavedený bol v 13. storočí pápežom Urbanom IV., ktorý prejavoval obrovskú úctu k Ježišovmu telu a krvi. Niekoľko oslavných piesní na chválu obety napísal aj filozof, ktorého rímskokatolíci oslavujú ako svätca - Tomáš Akvinský. 

 

Každá omša predstavuje vďaku za prejav absolútnej a bezpodmienečnej lásky Boha voči svojmu Stvorenstvu - a to prostredníctvom dobrovoľnej (fyzickej) obety svojho syna. 

V mnohých obciach, či v mestách sa tento sviatok spája aj s netypickým obradom: mladé dievčatá rozsýpajú po uliciach kvety, po ktorých kráča kňaz s monštranciou - t.j. so symbolom Kristovho tela, miništranti, pomocníci a napokon zvyšný veriaci ľud. Na špeciálnych miestach sa nachádzajú malé oltáre, kde sa kňaz pristaví a krátko rozjíma. 

Úprimne, netuším, kedy sa tento sviatok v našej obci prvý raz objavil, ale pamätám si, že ako mladému dievčatku mi pripadal nesmierne romantický. Tešievala som sa naň, lebo v sobotu pred sviatkom si pomohla celá dedina: muži stavali konštrukcie, deti zháňali kvety, gazdinky stíhali vyparádiť ulice a šikovné aranžérky pripravovali kytice. Niekto napiekol koláče a priniesol ich ostatným. Taká sobota, plná spolupatričnosti. A vždy som obdivovala aj to, ako na druhý deň všetci šli na procesiu, upravení, čistí, malé deti, aj tí naši, čo už chodia s palicou. 

Chvíľu vieme byť pokorní, obdivujúci a spolu.

Dnes si dávam nedeľu. Takú pokojnú a hojnú, aj keď bez rezňov a slepačej polievky. Takú letnú...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podľa vzoru Slovenska. Rakúšanov čaká plošné testovanie, Viedeň plán kritizovala

Rakúsko už objednalo približne sedem miliónov antigénových testov.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Pandémia nám nadelila ďalší typ megaškandálu

Demisia sa pod rúškom udržania Smeru od moci scvrkáva na činy priamej korupcie.


Už ste čítali?